Posturi vacante

Consultant de turism

Sarcini si responsabilitati:

  • Candidatul va ocupa postul de Consultant de Turism si va raporta direct catre Directorul de Agentie.
  • Va rezerva, emite si factura bilete de autocar, de avion (IATA si low-cost), pachete turistice, cazari, asigurari medicale, servicii de rent a car etc.
  • Va prelua cererile de oferta alocate sau primite spontan si va mentine legatura cu potentialii clienti pe intreaga derulare a procesului de vanzare – prelucrare, rezervare, emitere, facturare, incasare, emitere documente de calatorie.
  • Va desfasura activitati de contabilitate primara – intocmire si completare a registrului de casa in sistemul electronic.
  • Va urma intocmai procedurile de lucru specifice activitatii desfasurate – semnarea de contracte cu turistii persoane fizice, respectarea prevederilor legale, precum si interne vis-a-vis de normele contabile si alte proceduri agreate si implementate in companie.
  • Va prelua si prelucra prompt ofertele si va contacta rapid clientii.
  • Va respecta orarul de lucru, ierarhia si dispozitiile primite de la superiori.

Candidatul ideal:

  • Ordonat, organizat, punctual.
  • Capabil sa respecte dead-line-urile.
  • Comunicativ, sociabil, usor integrabil in echipa.
  • Pro-activ.
  • Reprezinta un avantaj cunostintele solide si relevante in operarea sistemelor de rezervari, specifice industriei turistice. (Iris Plus, Dertour, EuroSite, GTA, Hotelcon, FTI, Miki, Worldspan, Amadeus, Asig Expres).
  • Cunoasterea limbii germane reprezinta un avantaj.

Consultant de turism GALATI

Subordonare: MANAGER AGENTIE
Experienta: minim 1 an experienta intr-o agentie de turism

Abilitati profesionale:

  • Reprezinta un avantaj cunostintele solide si relevante in operarea sistemelor de rezervari, specifice industriei turistice. (Iris Plus, Dertour, EuroSite, GTA, Hotelbeds, FTI, Miki, Worldspan, Amadeus, etc.).
  • Cunostinte nivel mediu de limba engleza;
  • Cunostinte operare PC: Internet, Word, Excel, Outlook.
  • Cunostinte de contabilitate primara (facturari, stornari, incasari);

Abilitati personale:

  • Foarte ordonat si organizat;
  • Capabil sa respecte dead-line-urile;
  • Personalitate deschisa, relationeaza cu usurinta cu potentialii clienti;
    • Comunicativitate, seriozitate, punctualitate, putere de convingere, initiativa, atentie distributiva, dorinta de lucru in echipa.

Descrierea postului:

  • Va rezerva, emite si factura bilete de autocar, de avion (IATA si low-cost), pachete turistice, cazari, asigurari medicale, servicii de rent a car etc;
  • Va prelua cererile de oferta alocate sau primite spontan si va mentine legatura cu potentialii clienti pe intreaga derulare a procesului de vanzare – prelucrare, rezervare, emitere, facturare, incasare, emitere documente de calatorie;
  • Va desfasura activitati de contabilitate primara – intocmire si completare a registrului de casa in sistemul electronic;
  • Va urma intocmai procedurile de lucru specifice activitatii desfasurate – semnarea de contracte cu turistii persoane fizice, respectarea prevederilor legale, precum si interne vis-a-vis de normele contabile si alte proceduri agreate si implementate in companie;
  • Va prelua si prelucra prompt ofertele si va contacta rapid clientii;